Schody dywanowe

  • Home
  • Schody dywanowe

SCHODY DYWANOWE W TWOIM DOMU

Dzięki wykorzystaniu specjalnych złączek, miejsca zestawienia drewnianych płyt stają się niewidoczne. To sprawia, że schody dywanowe zachowują płynny efekt wizualny, stając się minimalistycznym i niezwykle eleganckim elementem wnętrza, o stosunkowo niskiej cenie. Czy to dlatego nowoczesne rozwiązanie coraz częściej zastępuje konstrukcje policzkowe?

Dawniej pełniły one rolę wyłącznie funkcjonalną, łącząc kondygnacje. Z tego powodu umieszczano je w osobnych korytarzach lub wydzielano niewielką przestrzeń, wykorzystując łamania. Współcześnie schody coraz częściej traktowane są jako centralny element salonu lub holu, który skupia na sobie całą uwagę.

Efekt, który dają schody dywanowe, jest połączeniem minimalizmu z wyjątkową elegancją. Ponieważ w konstrukcji nie wykorzystuje się specjalnych łączeń oraz zdobień, najważniejszy jest wykorzystywany materiał. Warto zatem zdecydować się na wysokojakościowe drewno, które nie tylko posłuży jako solidna podstawa, ale jednocześnie będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie nowoczesnej konstrukcji.

Z uwagi na to, iż schody dywanowe pod względem wymiarów muszą być idealnie dostosowane do wnętrza oraz precyzyjnie zamontowane, wykonuje się je w oparciu o konkretne parametry zamówienia. Choć każdorazowo jest to praca indywidualna, cena schodów dywanowych często wypada dużo atrakcyjniej, niż klasycznych odpowiedników.

 

KONSTRUKCJA

Wykonane z litego drewna stopnie, łączy się ze sobą przy użyciu dedykowanych złączek, niewidocznych po zamontowaniu. Nie ma zatem potrzeby stosowania belek policzkowych (wang), które w przypadku klasycznych schodów nie tylko stanowią szkielet dla stopni, ale także przyjmują na siebie niemalże całe obciążenie. Schody dywanowe w całości składają się tylko ze stopni oraz podstopni. Ponieważ to na nie przenoszony jest cały ciężar, muszą charakteryzować się specjalną sztywnością – najczęściej 8-10 cm. Przy klasycznych łączeniach, efekt byłby niewątpliwie dość masywny, jednak niewidoczne złączki zapewniają płynność.

W konstrukcjach wykorzystuje się także solidne balustrady ze szkła hartowanego bądź stali szlachetnej, które nie obciążają schodów dywanowych, a dodatkowo je wspierają. Połączenie wysokojakościowego drewna ze szkłem tworzy świeży, nowoczesny efekt wizualny.

 

KOTWIENIE

W przypadku schodów dywanowych, solidne mocowanie jest absolutną koniecznością. Poza klasycznym kotwieniem do stropu oraz podłogi, wykorzystuje się także precyzyjne mocowanie do ścian lub elementów takich, jak filary. Jeśli posadzka oraz stropy wykonane są z trwałych materiałów, liczba kotew zmniejszy się. Wszystko zależy bowiem od ich jakości, wykorzystywanej technologii oraz ewentualnego montażu wspierającej balustrady. Schody dywanowe wymagają bowiem solidnego mocowania, które zapewni użytkownikom pełne bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji.

 

WYMIARY

Wskazanie parametrów biegu nie odbiega od sposobu wykorzystywanego w przypadku klasycznych schodów policzkowych. Kąt nachylenia równy jest 30 stopniom, zaś wymiary stopnia odpowiadają krokom dorosłego człowieka, równym ok. 63 cm. W takim przypadku wysokość ustalona jest na mniej więcej 17-19 cm. Dodatkowo liczba płyt powinna mieścić się w przedziale do 17, ponieważ większa ilość stopni może męczyć użytkowników.

W przypadku klasycznych konstrukcji, dodatkowym elementem są podstopnice oraz specjalne noski, które stanowią dodatkowe wydłużenie płyty. Planując dokładną wysokość oraz głębokość stopni, należy pamiętać, iż schody dywanowe są pozbawione tych części. Warto zatem wydzielić odpowiednio duży obszar, ponieważ te konstrukcje będą wymagały nieco więcej miejsca niż standardowe modele policzkowe. Nie ma bowiem możliwości zastosowania kompromisów oraz drobnych odstępstw, ponieważ znacznie wpływają one na pogorszenie nie tylko komfortu eksploatacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Schody dywanowe są zatem rozwiązaniem przeznaczonym do projektów elastycznych, w przypadku których istnieje jeszcze możliwość naniesienia ewentualnych poprawek.

 

MATERIAŁY

Ponieważ schody dywanowe wymagają mniejszej ilości elementów, ich cena często wypada dużo atrakcyjniej niż wartość konstrukcji policzkowych. Nie należy jednak szukać dodatkowych możliwości zaoszczędzenia, ponieważ w montażu należy wykorzystać wysokojakościowe materiały. Dzieje się ta nie tylko z uwagi na wcześniej wspominane bezpieczeństwo, ale także efekt wizualny. W przypadku modeli policzkowych wykorzystuje się wiele rozmaitych elementów, którymi można nieco przykryć gorsze wykonanie pozostałych. W schodach dywanowych wszystkie te szczegóły pozostają widoczne, dlatego nawet najdrobniejsze odstępstwa od pierwotnych założeń, od razu wyjdą na wierzch. Warto zapamiętać, iż schody dywanowe powinny stanowić solidną konstrukcję, która nie znosi gorszych alternatyw.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu, są Państwo zdecydowani na zamówienie nowoczesnej propozycji, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. Solidna konstrukcja bowiem to nie tylko wysokojakościowe materiały, ale dodatkowo – odpowiednia technologia. Tylko doświadczone firmy inżynierskie gwarantują precyzyjne łączenia, które przesądzą zarówno o efekcie wizualnym, jak i komforcie oraz bezpieczeństwie. Schody dywanowe są bardzo wymagające, dlatego od momentu powstania projektu, aż do ostatnich wykończeń, wymagają fachowej pracy.

 

KSZTAŁTY

Jednobiegowe

Ze względu na długość, wymagają odpowiednio dużej przestrzeni. Ewentualny wpływ na wysokość stopni, może bowiem znacznie pogorszyć komfort eksploatacji. W tym przypadku warto jeszcze raz zwrócić uwagę na wyliczenia – liczba stopni nie powinna przekraczać 17! To najprostsze, ale też bardzo wymagające rozwiązanie.

Dwubiegowe

Wykorzystanie jednego łamania – zarówno pod kątem prostym, jak i w tzw. przypadku powrotnym – pozwala na bezpieczne zwiększenie łącznej liczby stopni, przy czym ich ilości powinny sobie odpowiadać. Warto dodatkowo zapamiętać, iż szerokość spocznika na półpiętrze powinna odpowiadać szerokości biegu.

Zabiegowe

Zamiast spocznika, wykorzystuje się stopnie zabiegowe – trójkątne bądź w kształcie trapezów. Zajmują stosunkowo mało miejsca oraz dają możliwość zawracania w dowolnym kierunku, bez konieczności łamania. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ inna szerokość odbiera stopom solidne oparcie.

Wachlarzowe

Najbardziej efektowne ze wszystkich propozycji, a jednocześnie wymagające największej ilości wolnej przestrzeni pod aranżację. Ich stopnie tworzą otwarty łuk, który – jeśli jest odpowiednio duży – zapewnia wygodę w eksploatacji, pomimo wykorzystania dość niekomfortowych stopni w kształcie trapezów.

 

Schody dywanowe to niezwykle atrakcyjny element wyposażenia domu, możliwy do osiągnięcia przy stosunkowo niskiej cenie. Decydując się na ich montaż, warto mieć w głowie kilka porad, zaprezentowanych powyżej. Wystarczy zwrócić uwagę na dokładne wymiary czy preferowany kształt i pamiętać o niestosowaniu alternatyw, które choć wyróżnia interesująca cena, wiążą się przede wszystkim z dużo gorszym komfortem eksploatacji.